AMERİKA,TEXAS,HOUSTON.

TEXAS HOUSTON: 123 yurt dışı çıkışım 67 ci ülkem.10 Kasım 2016 THY 0033 uçağı ile 14,40 istanbuldan kalktı 13 saatte, 6,30 da houston Bush hava alanına indik. Pasaport geçişinde ilk defamı geliyorsun,kaç gün kalacaksın,kaç doların var sorularına muhatap olduk.Gayet nazik davranıyorlar.Benim valizimde çölyak hastalığımla ilgili yiyecekler vardı ,beyan ettim gümrükçü polisin hoşuna gitti beni tebrik edip arama yapmadı. C  kapısından
 çıkınca 102 NOLU otobüs ile 1 saat dolayında dawtown geliyorsunuz.Sokaklarda kimseler yok.Ölü şehir deyiminin tam karşılığı.Dawtown da metronun merkez binası var, yanında otobüs terminali var 11 NOLU otobüse bindik,1,25 $ nakit para alıyorlar 15 dakikada Scoottish ınn and suite NGR park 8510 Almeda road.Geceliği 70$ amerikan usulü basit kahvaltı var.Oda 35 metrekare ne ararsan var içinde,6 kişi rahatlıkla kalabilir.
MASRAF,HOTEL70$=70$.
11 KASIM:HOUSTON:Kahvaltı dan sonra otelin karşı tarafından 11 nolu otobüs ile son durak olan dawtown gittik.Metro merkez binasının içindeki departmandan kişi başı  9 $  ödiyerek 3 günlük limitsiz kart aldık. Sistem şöyle çalışıyor ilk binişte okutuyorsun (TAP HERE) 1,25 alıyor,bu 3 saat sürüyor,2ci binişte yine 1,25 alıyor buda 3 saat geçerli, 3cü binişte 0,50 alıyor buda 3 saat geçerli,bundan sonraki binişlerde ücret almıyor.Yaşam kırmızı tranvay istasyonunun hattında geçiyor.Biz bugün nort istasyonunun en sonuna gittik wallmart marketinde bulunduğu kompleksi gezdik.China star açık büfe restorantında kişi başı 10$ ödeyerek muazzam bir yemek yedik,ayrıca açık büfe,diye ölesiye yiyenleri hayretle seyrettik.Oradan direk south istasyonunun son duraği olan fannın south istasyonunda inerek 11 nolu otobüsle otelimize döndük. Otelin yanındaki Chevron benzin istasyonunun marketinden 24 adet küçük su aldık 6 $, 12 adet yumurta akdık 4 $ ödedik.Bunlar wallmart ta daha ucuz ama taşıma sorunu var.Günlük masraf=112$.
12 KASIM:Sabah  tranvay hattının south yönüne giderek reliant park istasyonunda indik.NRG  komleksini gezdik.Çok büyük bir spor komleksi her türlü spor müsabakası yapıla bilir şekilde organize edilmiş.Oradan arkadaşımızın arabası ile GALVESTON sahil kasabasına gittik, yol 1 saat sürüyor eski şehri ve sahili dolaştık,gitmeye değer.Geri dönüşte, Kemrah bölgesinden geçip kemah board walk eğlence parkını gezdik.Daha çok gençlere hitap ediyor.Günlük masraf 125$.
13 KASIM:Bu gün Galeria avm gittik. dowtown dan mılam caddesinden 82 nolu otobüs ile 40 dakikada galeriya ve onun karşısındaki marsall magzasına gittik.Çok büyük ve pahallı bir avm.Bütün günümüz orada geçti. 
Masraf= 80 $.
14KASIM: Otobüs ile downtown gittik,oradan metroya binip güney istikametindeki TMC TRANSİT CENTER istasyonunda indik,2 nolu Bellaire yazan otobüse binerek china town gittik 1 saatte. Bizim hayalimizdeki china town benzemiyor dağınık bir alan. Oradan tekrar dönüş yaparak metroya geldik.Metro ile nort istikametindeki son durak olan nortline TRANSİT center / HCC geldi, wallmart  alışveriş merkezindeki china restoranda gittik gebe çakallar gibi yemek yedik,kişi başı 9 $. Aynı metro ile geri dönüp dowtown transit center indik, yer altı tünellerini gezdik yer üstünde ki mağazalar, restoranlar yer altında da var
MASRAF,HOTEL70,YEMEK9=79$.
15 KASIM:Bu gün metronun fannın south tarafında kalan herman park/rice university istasyonunda bulunan herman park ve houston zoo ziyaret ettik.Park çok büyük için de tren ile üçretsiz dolaştırıyorlar.Zoo,ya girmek yetişkinlere 17$ 65 yaş üstüne 10,50$. Bildiğimiz hayvanat bahçelerinden özel bir farklılığı yok.Burada hava 5 te kararıyor, yani gün çabuk bitiyor.Bizde sabah erken den sokağa çıkıyoruz.Saat 4 te yine metronun son istasyonuna gidip china star restorantta   karnızı duyurduk. (10 $).Oradan metronun güney ucuna 1 saatte geldik burdan C peronundan 11 nolu otobüse binerek otelimizin önünde indik.
Masraf: 95 $.
16 KASIM:Son günümüz olduğundan kendimizi rahat ve keyifli hissettik, metronun wheeler durağında sears mağazasına gittik,  markaların seri sonu fiatları çok uygun,biz valizler dolu olduğundan ihtiyaçları almayı dallas şehrine sakladık. 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !