ARJANTİN- FIN DEL MUNDO

 YARADANIN  TÜM  GÜZELLİKLERİ BAHŞETTİĞİ ÜLKE  ARJANTİN

                PATAGONYA – FIN DEL MUNDO

BARİLOCHE.21.01.2016:Arjantini daha öncede görmüştüm.Patagonya bölgesine inmemiştim.Arjantinin patagonya gölgesindeki giriş şehri bariloche dir.Şilinin puerto varas şehrinden cruz del sur otobüs firması ile 8,50am barilocheye hareket ettik.12,30 da şili sınırına geldik 45 dakika inmeden otobüsün içinde bekletildik,valiz araması olmadan 8 nolu gişeden çıkışları alıp arjantin gümrüğüne hareket ettik,40 dakika sonra gümrüğe geldik,aradaki ormanlık alan tarafsız bölgeymiş.Burada,da bir saat bekletildik,girişleri vurdular,hareket ettik önce ANGOSTURA kasabasına geldik,buradan 6pm de bariloche şehrine geldik.Terminalden şehir içi otobüsü ile 15 dakikada centroya geldik,av,san martin de hotel barisloche fiat sorduk geceliği 70$ dedi.Bizi hostalların yoğun olduğu SALTA sokağına yönlendirdi,sokaktaki 6 adet hostalın hepsi doluydu.Morales caddesinde no,446 da hotel VENEZEİA 690ps-153tl-50$ geceliğine anlaştık.1$=13,80 pezo. Burası şiliden pahallı çıktı.Biz buranın tam sezonunda  geldiğimizden aşırı  pahallılığı kabul etmiş olduk.Bariloce çok güzel bir şehir,aynı zamanda göller bölgesinde.Restorantlar çok pahallı basit bir yemek 13$ çivarında,abd,kanada,avrupalılara,avustuyralyalılara pahallı gelmiyor,bizde dolar 3 tl,olunca fiatlar anornalleşti.Barilochede şehir otobüslerine binmek için kart almak gerekli,3 firma mevcut  genelde turistler SANTA FE  ve  LAS GURUTAS firmalarını kullanıyorlar.1-Santa fe:hava alanı,otogar,gezilecek yerler ve şehir içinde kullanılıyor,SUBE veya UNFUTURO EN MARCHA kartı ile biniliyor.2-Gurutas:Şehir içi ve çevresi,otogar rotası bulunuyor,kendi özel kartının alınması lağzım.Biz u.en.marcha kartını aldık 100ps-20tl-6,5$.Bariloche haritasını iyi inceleyin otobüs hatlarının güzergahlarına kadar ayrıntılar var.Line 20 rıtasınına gitmek için 20 nolus.fe otobüsüne binip 25km göl kenarında giderek ünlü LİAO LİAO oteline geldik,etrafı ve oteli gezdik,aynı otobüsle geri döndük.Santa fe ile gidilen km 4,5 ta telefirik ile dağa çıkabiliyorsunuz.Line 40 ile buranın en büyük ve en ucuz mall olan CHAN GO MAS gittik.Mitre caddesindeki TURISUR turizm firmasından  koyları ve otobüslerin gitmediği yerleri görmek için kişibaşı 235pz-60tl-20$ karşılığı circuito chico(sirkuto çiko) turunu aldık.Turdan çok memnun kaldık ferdi olarak göremiyeceğimiz çok güzel manzaralı ve ilginç yerleri gördük.Bariloce şehrinin etrafını gezerseniz unutamıyacağınız yerler görürsünüz.El calafate nasıl gideceğimizi tasarlamaya çalışıyoruz.

EL CALAFATE.26.01.2016:Bariloche, El calafate arasında sadece bir otobüs firması çalışıyorMARGA/TAQSA, yol 28 saat sürüyor,kişi başı 2180ps-475tl-160$.Saat ve fiat karşısında çılgına döndük.Mecburen  hava yolunu deniyelim dedik.

Barisloche – El calafate    El calafate – usuhaia iki kişi tek gidiş AEROLİNEA hava yollrına toplam 662.$ ödedik.Daha önce USUHAİA – BARİSLOCHE uçak biletlerini almıştık.İki kişi tek dönüş 255.$.Sabah 72 nolu santa fe otobüsü ile bariloche hava alanına geldik.Aerolineasın fl 1690 nolu uçağı ile 1saat 45 dakikada el calafateye indik.El calafate hava alanı ile şehir arası 23 km,otobüs çalışmıyor VES adlı bir firma kişi başı 120ps-60tl-20$ otele kadar gretiriyor.Hostel GLACİAR PERİTO MORENO(calle 814 no:72) şehre 1,5 km uzak,servis yok,belediye otobüsü yok,kahvaltı yok, odalar rahat,wifi,ısınma,mutfak var,3 geceliğine 2 kişilik odaya 2830ps-600tl-206$ ödedik.Şehri gezdik küçük şirin bir kasaba ekonomia adında bir marketi var,geliri turizm, güzel alışveriş mağzaları ve restorantları var.  Pahallı bir kasaba.Hostele taksi ile döndük,45ps-12tl-4$. 28 ocak sabahı ALWAYS GLACİERS firmasından graciar perito moreno buzuluna gitmek için tur satın aldık.Katamaran gezisi dahil kişi başı 650ps+260ps nationalpark girişi =910ps-220tl-75$.Sabah 8 de otobüs bizi hostelden aldı,80km yolun 50km park girişine kadar 30 km parkın içinden gidiliyor.Paque nacional los glaciares çok büyük bir alan ve dünya mirası olarak kabul edilmiş.Park giriş üçretini park girişinde otobüsün içinde alıyorlar.Panoromik resimler çekebileceğimiz teras denilen yere geldik,burdan direk olarak katamarana gittik.Buzulların 50m kadar yanına yaklaştık muhteşem bir olay,moreno buzulu 34 km uzunluğunda,5 km genişliğinde,sudan 50m yüksekliğinde,dünyanın tek erimeyen ve yılda 1cm uzayan tek buzul ünvanını taşıyor.Moreno buzulu dünyanın 3 cü tatlısu havzasıdır.Buzuldan irili ufaklı kopmalar oluyor korkunç bir gürleme ile suya düşüp küçük tusunamiler oluşturuyor,buna calving deniyormuş.Katamaran turundan sonra teraslara geldik sebest zamanda kilometreleri bulan teraslardan buzulu seyredip resimler çektik muteşemdi.Buraya gelirken yanınıza yiyecek,içecek ve çöp torbası alın.

USHUAİA: 29.01.2016 : Arjantin air yolcunun tamamı binince kalkış saatini beklemeden havalanıyor, 2,05 te kalkacak uçak iki sefer parmakla sayıldıktan sonra 1,45 te havalandı. Sert türbülanslı bir uçuştan sonra dünyanın sonuna USHUAİA  indik. Hava alanı şehre yakın sadece taksi çalışıyor 100ps-20tl-7$ tutuyor. Bizim hostal 25 de mayo av, riviera fuequina apartmens, 45 metrekare zevkli döşenmiş, ısınma sistami içinde mutfaklı, liman manzarasına hakim bir apart hotel. 3 ,Geceliği  306 $ - 900 tl- 4165 ps. Dünyanın sonuna gelmenin bedeli biraz farklı oluyor. Usuhaia çok bakımlı bir şehir değil  ana caddesi  san marti  var hayat orada geçiyor. Buraya dünyanın son toprağını görmeye gelen idalist gezginler ve yaşlı turistler var.Kral yengeç yemeye gideceğiz 400gr, civarında 20 $.  Sabah 10 da hapishaneden müzeye dönüştürülen museo presidio gittik. ( Sanmartin caddesinin sonunda  soldan yagasen caddesi bayırına çıkarken yunus heykellerini geç sağda)  Giriş 200ps-50 tl-17 $. Değermi değmez,aynı biletle iki gün geçerli. Parque national sadece minibüsler çalışıyor 24km yol 300ps-75 tl- 25 $. Parka giriş 170ps – 40 tl – 15 $. Park içindeki trenle gezmek 500ps – 125 tl -45 $, türkçesi tam bir soygun mekanizması.Sahil caddesi olan  av  maipu dolaştık. San martin caddesinde karşılıklı iki tane büyük , Duty free var, ayrıca büyük bir casino(kumarhane) mevcud. Paril la denen kömürde bütün kuzu çeviren restorantlar var,porsiyonu 290ps – 70 tl- 25 $ civarı.1-Canal Bangle turu – 850ps – 200tl – 70 $, botlarla gidiliyor, dünyanın sonundaki fener,deniz aslanları,penguenler ve ısla Bridges görülüyor.Soğuk oluyor yanınıza yağlurluk,yiyecek içecek alın.(bangle turunda görülen fener dünyanın sonundaki gercek fener değildir,Şili sınırları içindeki fener en uçtaki fenerdir.)  2 – Parque national(tierra del fuego) sahilden benzin istasyonunun yanından kalkan minibüslerle gidiliyor.Park içinde çeşitli yerlerde haritalar mevcut bu haritalar üzerinde gidebileceğiniz parkurlar ve uzunlukları gösteriliyor.Kısa parkur 1800m,uzun parkur 5 km ye kadar olabiliyor.Ahşap iskelelerde ve iskele korkuluklarında panoromik resimler çekiliyor.THY çalışan arkadaşlar Kuanip caddesindeki çinlilere ait KOKKA apartmens hotelde, dublex katlı dört kişinin kalmasına müsait tam donalımlı,şehir merkezine 1,5 km,uzaklıkta  bu yerde geceliği 100 $ kalmışlar.

USUHAİA-EL CALAFATE-BARİSLOCHE. 01.02.0216 : Uçağımız usuhaia dan 14,15 te kalktı,el calafate uğramalı barisloche,ye gidiyoruz.Bu gece barisloche,de kalıp yarın sabah Şili,nin osorno şehrine geçeceğiz. Barisloche hava alanından şehre taksiler 250p65tl-23 $ gidiyor.Otobüsler 12ps-3tl-1$ gidiyor.Venezia otele yorgun vardık uyuduk sabah 10am şili,nin osorno kentine geçeceğiz.Arjantin patagonyasında herşey dahil  günde 163 $ ile ancak tutuna bildik.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !